ALERJİ
Kedi, Köpek, Kuş Alerjisi
Evcil hayvan alerjisi
Ev hayvanları genelde kedi, köpek ve kuştur fakat son yıllarda evde fare, tavşan da beslenmeye başlanmıştır. Bu evcil hayvan alerjilerinden en sık kedi alerjisi, köpek alerjisi ve daha az sıklıkla kuş alerjisi görülmektedir. Evcil hayvanların sadece tüyleri alerji yapmaz. Kedilerin ter, tükrük, tüy ve idrarı kedi alerjisi yaparken, köpeklerin tüy ve tükrüğü köpek alerjisi yapar. Kedi ve köpek alerjenleri havada asılı kalabilir. Bu nedenle kedi ve köpek alerjisi olan hastaların kedi alerjisi belitileri yada köpek alerjisi belirtileri göstermesi için kedi ve köpek ile direkt temas etmek şart değildir. 

Evcil hayvan alerjisi belirtileri
Kedi alerjisi belirtileri; Evcil hayvan alerjileri alerjik rinit alerjik rinit (alerjik nezle), alerjik astım veya göz alerjisine yol açarlar. Kedi alerjenleri en tehlikeli solunum yolu alerjeninidir, çok yapışkandır bu nedenle duvar, ev eşyaları ve elbiselerimize çok kolay yapışır ve zor temizlenir. Kedi alerjenleri evde kedi var olduğu sürece evinizden temizlik ya da kuru temizleme ile tamamen uzaklaştırılamaz. Kedi evden çıktıktan sonra evinizde kedi alerjenleri azalsa da tamamen temizlenmesi 6 ay sürebilir. Bu nedenle en alerjik evcil hayvan kedidir. Kedi alerjisi olanların şikayetleri kedinin yaşam alanına girer girmez başlayabilir. Kediler çok ciddi alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, göz alerjisi, ürtiker ve/veya anjioödeme neden olabilir. Bu hastalıklar hakkında detaylı bilgiyi alerjik hastalıklar bölümünden okuyabilisiniz.
Köpek alerjisi belirtileri ; Kedi alerjine benzer belirtiler göstersede belitiler daha hafiftir anafilaksiye yol açmaz 
Kuş alerjisi belirtileri; Köpek alerjisine banzer fakat daha hafif belirtilere yol açar. 
Evcil hayvan alerjisi teşhisi; Deri prick testi yada kanda alerji testi (spesifik IgE testi) ile konur.

Evcil hayvan alerjisi tedavisi
Kedi alerjisi tedavisi; Kedi evden çıkarılınca hastalık belirtileri dramatik olarak düzelir ilaç ihtiyacı kalmaz. Kedi yada köpeklerin tıraş edilmesi, sık yıkanması yada bir takım kedi alerjisi spreylerin kullanılması , bu hayvanların parazit aşılarının düzenli yapılması işe yaramaz çünkü kedi ve köpeğin sadece tüyleri değil bir çok vicut artığı alerjiye yol açar. Ayrıca alerji yapmayan kedi yada alerji yapmayan köpek türü yoktur. Bu sadece bir pazar strajesidir. Kedi alerjisi için özel bir ilaç yada sprey yoktur. Hangi hastalık belirtisine yol açıyorsa onun tedavisi yapılır. Kedi alerjisi aşısı vardır. Kedisini bırakamayan hastalarda yada veterinerlik gibi kedi ve köpekler ile uğraşan meslek gurublarında temas kesilemiyorsa kedi alerjisi aşısı yapılır. Aşı tedavisi hakkında detaylı bilgiyi alerjide aşı tedavisi bölümünde bulabilirsiniz.
Köpek alerjisi tedavisi; Kedi alerjisi tedavisine benzerdir. Köpek alerjisinde de aşı tadavisi yapılmaktadır.
Kuş alerjisi tedavisi içinde aynı tedavi yöntemleri geçerlidir fakat kuş alerjisi aşısı yoktur.

Evcil hayvan alerjisi olanlar ne yapmalı
Kedi alerjsi olanlar ne yapmalı; Yapılacak ilk tedbir kedinin ev ve yaşam alanınızdan uzaklaştırlmasıdır. Kedi alerjisi olanların şikayetleri kedi bulunan ortama girmediği sürece ilaç kullanımına gerek kalmadan düzelcektir. Kedilerin tüylerinin kesilmesi yada sık şampuanla yıkanması sorunu tamamen çözmez çünkü kedilerin alerji yapıcı vicut artıkları sadece tüyü değildir. Kedisine aşırı düşkün kedi alerjisi olan hastalar için astronomik rakamlara satılan alerji yapmayan kediler sömürü alanı oluşturur. Çünkü bilimsel olarak alerjik olamayan kedi türü yoktur. Kedisini ve köpeğini bırakamayan alerjisi hastaları, veteriner kliniklerinde çalışmak zorunda olan personel ve veteriner hekimler için kedi alerjisi aşısı önerilir.

Köpek kuş alerjisi olanlar ne yapmalı; Kedi alerjisi için yapılamsı gereken tüm tedbirler köpek ve kuş alerjisi içinde geçerlidir. Köpek alerjisi aşısı yapılabilir fakat kuş alerjisi aşısı ülkemizde yoktur.