Galeri-banner
Alerjik Öksürük
Alerjik öksürük; Öksürük alerjik hastalıkların seyri sırasında sık rastlanan bir yakınmadır.  

Alerjik öksürük nasıl olur?; Öksürük alerjik hastalıklardan alerjik rinit (saman nezlesi , bahar alerjisi, polen alerjisi) ve alerjik astımda ortaya çıkar. Alerjik rinitte geniz akıntısı öksürüğe neden olurken, astımda ise hava yollarında biriken şeffaf balgam neden olur. Öksürük alerjik hastalıklar dışında sinüzit, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, zatüre ve kanser dahil olmak üzere bir çok akciğer hastalığında, gastro-özefagial reflü hastalığında, bazı tansiyon ilaçlarına (ACE inhibitörü) bağlı gelişebilir. 

Alerjik öksürük nasıl geçer?;  Öksürüğün nedeni sapatanır ve neden tedavi edilirse öksürük düzelir. Uzamış açıklanamayan ve düzelmeyen öksürüklerin altından alerjik rinit ve alerjik astım yada alerjik olamyan çıkabileceği unutulmamalıdır.
 
Alerjik öksürük ilacı?; Öksürük aslında hava yollarımızdaki mikropları (zararlı mikroorganizmaları), zararlı partikülleri temizlemek için faydalı bir savunma mekanizması olduğu için özel durumlar dışında öksürük kesici ilaçlar kullanmaktansa öksürük nedenine yönelik ilaçlar faydalı olacaktır. Alerjik öksürük yada diğer öksürük yapan hastalıklara yönelik tedavi düzenlenirse zaten öksürük düzelecektir.