ALEJİ-2
Hamilelikte Alerji
Hamilelikte alerji; Gebelikte alerji seyri farklılık gösterebilir. Bu değişkenlik en belirgin astımda görülür.

Hamilelikte alerjik astım; Astımı olan hastaların 1/3’ ünde astım daha da alevlenebilir, diğer 1/3’ünde seyir değişmez, geriye kalan 1/3’ünde ise hastalık yatışır. Diğer alerjik hastalıklarda bu denli net bir değişkenlik izlenmez.

Hamilelikte alerji tedavisi; Gebelikte alerji tedavavisinde kullanılabilecek güvenli ilaçlar vardır. Bebeğin organları gebeliğin ilk 3 ayında gelişmeye başladığı için bu dönemde mecbur kalınmadıkça ilaç kullanılmamalıdır. Astım hastalarında gebeliğin ilk 3 ayında da ilaç kullanımı sürdürülmelidir. Astımı olan hastalar gebelikte daha yakından izlenmelidir. Çünkü hamilikte astım iyi tedavi edilmezse bebek düşük doğum ağırlıklı olabilir yada erken doğabilir. Hamilelikte alerji tedavisi hamilelik öncesi tedavi yöntemleri ile benzer olmakla birlikte anne ve bebek için en güvenli ilaçlar tercih edilmelidir. 
 
Hamilelikte alerji aşısı; Başlangıç dönemi  yani doz  arttımı dönemi geçildikten sonra hastalar hamile kalabilir. Hasta  alerji aşısı doz arttırımı  döneminde hamile kalırsa aşı dozu sabitlenir (detaylı bilgi için alerjik hastalıklar bölümünde alerjide aşı tedavisini okuyunuz)

Hamilelikte alerji testi; Cilt alerji testi yapılamaz,  sadece kanda alerji testi yapılabilir.