Deri yama testi nedir?; skin patch test yada deri patch testi olarakta bilinir. Kimyasal madde alerjisini değerlendirir bu nedenle alerjik kontakt dermatit tanısında kullanılır. Yama testi materyali üretici firmaya göre değişen, ortalama 10-12 kimyasal alerjen içeren dikdörtgen yapışkan bant şeklindedir (fotoğraf). 
 
Deri yama testi nasıl yapılır?; Test yapılacak kişinin sırtına bu bantlar yapıştırılır ve üçüncü gün (48 saat sonra) bantlar yerinden çıkarılır. Böylece hastanın kimyasala 48 saat boyunca maruz kalması sağlanmış olur. Test 3. ve 4. Gün (72 saat sonra) değerlendirilir. Test süresi boyunca bantların yerinden çıkmasını engellemek için terlemeyi arttıracak fiziksel aktiviteler sınırlanır ve banyo yapılması engellenir. Yama testi öncesi alerji ilaçları ve kortizonlu ilaçlar en az 1 hafta önce kesilmelidir.
 
Deri yama testi nasıl yorumlanır?; Test pozitif ise (kimyasal alerjisi varsa) alerjenin deriyle temas ettiği alanlarda kızarıklık, küçük ya da büyük sıvı kabarcıkları ve kaşıntı gelişir. Negatif ise (kimyasal alerjisi yoksa) deride hiçbir reaksiyon izlenmez. Pozitif sonuçlar +1, +2, +3 olarak değerlendirilir (fotoğraf; nikel alerjisi ,test değerlendirme cetveli).