Alerjen nedir?; Spesifik IgE yanıtına yada T lenfosit çoğalmasına ( proliferasyon) neden olan protein veya kimyasal yapısındaki molekül yada maddelere alerjen denir. 

Alerjenler listesi;
 Tabiatın bir parçası olan polenler ve küf mantarları, deri artıklarımızla beslenen bu nedenle birlikte yaşadığımız ev tozu akarları, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarımız, süt, yumurta, soya, yer fıstığı gibi gündelik tükettiğimiz gıdalar, iyileşmek için kullandığımız özellikle ağrı kesici ve antibiyotikler, bal ve yaban arıları, kişişel bakımımız için kullandığımız saç boyası, makyaj malzemesi, imitasyon takı, dövme ve kına gibi kimyasal içeren ürünler, sağlık sektöründe lateksten yapılmış özellikle eldiven gibi tıbbi malzemeler, pansuman malzemeleri başlıca alerjen kaynaklarıdır.

Kimyasal içeren ürünler ve pansuman malzemeleri kontakt dermatit yada alerjik kontakt dermatite yol açarken, lateks ve diğer alerjenler ise farklı alerjik hastalıklara yol açar. Polenler, küf mantarları, ev tozu akarları, evcil hayvanlar alerjik rinit , alerjik astım, alerjik egzemaya (atopik dermatit) neden olur. Adı üzerinde gıdalar besin alerjisi ve alerjik egzema, ilaçlar ilaç alerjisi, arılar arı alerjisine, lateks lateks alerjisine yol açar (alerjik hastalıklar hakkında detaylı bilgi almak için alerjik hastalıklar bölümüne gidiniz).